1. Home
  2. PIGRM
  3. Departments
  4. Downloads
  5. FAQ

Navigate This Page

  1. Chanchin Tlangpui
  2. Serchhip Zonal Office
  3. Office Building
  4. Dan Hmante
  5. Hna Thawhmek
  6. Complaint Box

Serchhip Contact Directory

  1. Government Employees
  2. Village Council
  3. YMA

Departments in Serchhip

  1. Agriculture
  2. AH & Vety
  3. Co-Operation
  4. Deputy Commissioner
  5. Education
  6. Excise
  7. Fisheries
  8. Forest
  9. Health
  10. Horticulture
  11. I & PR
  12. LAD, UD&PA
  13. MCAB
  14. P & E
  15. PHE
  16. Police
  17. PWD
  18. RD
  19. Revenue
  20. SBI
  21. Sericulture
  22. Social Welfare
  23. Soil
  24. Supply
  25. Taxation
  26. Telecom (BSNL)
  27. Transport
  28. Treasury
  29. Village Council
  30. YMA

Other Important Links

  1. Governor
  2. Chief Minister
  3. Election
  4. DIPR, Mizoram
  5. Legislative Assembly
  6. MBSE
  7. MPSC
  8. Mizoram NIC
  9. Mizoram University
  10. Tourism

Other Districts

  1. Aizawl
  2. Mamit
  3. Lunglei
  4. Champhai
  5. Lawngtlai
  6. Saiha
  7. Kolasib

Serchhip District PIGRM - Taxation Department

TAXATION DEPARTMENT CHANCHIN TLANGPUI

Taxation Department hi Mizoramin Union Territory a neih hnu kum 3-na 1975 atangin Land Revenue & Settlement Department pêng pakhat angin Inspector of Taxes pakhat nen bul tan a ni a. Kum 1988 khan Taxation Department chu Directorate hrana siamin, Assistant Commissioner-in a enkawl a, a lu berah, a tir atangin, Sorkarin remchang nia a hriat angin ex-officio capacity-in Secretary hna chang tu apiangin Commissioner hna chu an kawp mai thin a ni. Kum 2006 khan “Excise & Taxation Department” ni thin kha Department hrana dahin, “Taxation Department” chu a lo piang ve ta a ni.

Tichuan ni 10.09.2008 khan Sorkar-in Commissioner of Taxes post a siam ta a. Ni 06.03.2009-ah khan Department head Commissioner of Taxes pawh Department mi leh sa ngei kan nei ve ta. Tun dinhmunah State pum hi field level-ah chuan Zone 10-ah then a ni a, chungte chu – (i) Aizawl Central Zone (ii) Aizawl North Zone (iii) Aizawl South Zone (iv) Champhai Zone (v) Kolasib Zone (vi) Lunglei Zone (vii) Mamit Zone (viii) Serchhip Zone (ix) Lawngtlai Zone (x) Saiha Zone te an ni. Heng bakah hian Check gate paruk a awm bawk, chungte chu – (i) Vairengte (ii) Bairabi (iii) Zawlnuam (iv) Lengpui Airport (v) Zemabawk leh (vi) Tlabung te an ni.

SERCHHIP ZONAL OFFICE CHUNGCHANG (Go Top)

Serchhip Taxation Office hi 14th January, 1994 khan hawn a ni a. Inspector chu Officer-in-charge-a dahin Circle Office-a function a ni a. Kum 2005 atangin Superintendent of Taxes-in a ho tan a. Kum 2011 atangin Zonal Office-a hlan kai a lo ni ta a. Tunah hian Superintendent hoin Staff 14 (sawm pali) an awm mek bawk.

Officer leh Staff dinhmun chu hetiang hi a ni :-

Sl. No Name Designation Contact No.
1 B.Lalremruati Superintendent of Taxes 9436157535
2 Saizama Sailo Inspector of Taxes 9089394894
3 Lallianpuii UDC 9862362005
4 T.S.Lala LDC 9863386936
5 Thuamluaia Checker 9863427715
6 Lalrinchhunga Checker 9436376844
7 Lawmsangzuala Checker 9863478556
8 Zochhuangliana Checker 8794637268
9 Zailawmthanga Checker 9612844613
10 Laithangpuii Peon 9863465535
11 Vanlalhruaizela Kawlni Peon 8014009855
12 Lalneihmawia Chowkidar 9862840986
13 Johana Chowkidar 9089284292
14 Lalremruata Chowkidar 9615949727

OFFICE BUILDING (Go Top)

Department hian In hmun Khawtetlangah nei tho mah se, mipui nena indawr a awlsam zawk nan tiin Pu Vanlalsawma Sailo Building, Bazar Veng (Kawng ân ) chu kum 2006 January atangin tun thleng hian Office atan luah a ni.

TAXATION DEPARTMENT DAN HMANTE (Go Top)

Dan hmanga TAX khawn a ni a, Chung dan hman lai te chu :

  1. The Mizoram Value Added Tax Act, 2005 (MVAT).
  2. The Mizoram (Sales of Petroleum and Petroleum Products including Motor Spirit and Lubricants Taxation Act, 1973.
  3. The Mizoram Professions, Trades, Callings & Employments Taxation Act, 1995 ( Autonomous District Council 3 te huam lovin ).
  4. The Assam Amusement and Betting Act, 1939 ( Adapted in Mizoram ).
  5. The Central Sales Tax Act 1956 ( CST ).
  6. The Mizoram Societies Registration Act, 2005

HNA THAWHMEK (Go Top)

  1. Sumdawng phai lama hralh chhawn leh tura bungrua la lut te chu MVAT Act 2005 hnuaiah registration pek an ni a, phai lam dawr lo (Local Purchase) a sumdawng te pawh an kum khat Turnover-in Rs.3,00,000.00 a tlin chuan Registration tih tira Tax pawh pek tir \hin an ni. VAT Registration nei te hi an bungrua lak luh nan Transport Permit ( Way Bill/ Form-33 ) pek a ni bawk.
  2. Sumdawnna atan a hmanloh tur mahni mamawha hman tur State dang atanga bungrua la duh tan Chhiah ( Tax ) chawi lovin, Transport Permit/Personal Way Bill/Form-34 pek a ni. Hetiang dil tur chuan mahni hman ngei tur a ni tih fiahna ( Documentary proof ) an bialtu V.C. atangin lehkha an nei ngei tur a ni.
  3. Central Sales Tax hnuaia Register te tan Tax tlem zawka an chawi theih nan Declareation Form-‘C’ leh Agency nei te tan Declaration Form-‘F’ pek theih a ni.
  4. Contract/Supplier Tender chhan nan leh Bill lak nan Clearance Certificate tul hrang hrang pek chhuah a ni.
  5. Chhiah (Tax) petu ten Chhiah (Tax) an pek dawna harsatna chhawk zangkhai nan National e-Governance Plan (NeGP) hnuaiah Mission Mode Project neiin Software (VATSOFT) a duang a. VATSOFT hmanga sumdawngin an tih theih te chu :-
    a) Online Registration processing.
    b) Online Statutory Forms (C-Form, F-Form, Way Bill etc.)
    c) Online Return Processing.
    d) Online Payment (Siam mek a ni).
    Tin, Sumdawng te’n heng e-Service hmang tur-a Computer leh Internet connection an neih kher ngai lova sum tlemte senga an hman ve theihna turin ‘Dealers Facilitation Centere’ siam turin hma lak mek a ni.
  6. The Mizoram Firms & Societies Registration Act,2005 hnuaih Registration pek thin a ni.
  7. Entertainment tax hi Cable Operator hnen atangin lak a ni bawk.
  8. Profession Tax hi sumdawng zawng zawng te, Sorkar hnathawk te, Educational Institution te, Works Contractor leh Supplier te hnen atangin lak a ni bawk

Taxation dan hman mek, Head hrang hrang hnuaia kan register zat leh nikum (2011-2012) chhunga TAX kan hmuh zat chu hetiang hi a ni

Sl. No.   HEAD REGISTER ZAT
1 CST Act’ 1956 17
2 MVAT Act ‘2005 (0040) 117
3 Entertainment Tax (0045) 22
4 POL (103) 1
  TOTAL 157

Sl. No.   HEAD TAX COLLECT (2011 – 2012)
(In Rupees)
1 MVAT Act ‘2005 (0040) 91,56,932.00
2 Entertainment Tax (0045) 2,91,190.00
3 POL (103) 9,834.00
4 Profession Tax (0028) 62,0,1970.00
  TOTAL 15,659,926.00

** Taxation Department chungchanga hriat duh nei te tan Department Website – www.zotax.nic.in  ah lutin en theih a ni. Zawhfiah duh nei te tan Website-ah hian “Report and Help” Section dah a ni bawk.

Complaint Box (Go Top)

Complain Box pawh Office bathlarah dah a ni e.