1. Home
  2. PIGRM
  3. Departments
  4. Downloads
  5. FAQ

Navigate This Page

  1. List of Officers
  2. Hmalakna
  3. Khaw Awmte
  4. Staff - Serchhip RD
  5. R.D Block - Serchhip
  6. Complaint Box
  7. R.D Block - E.Lungdar
  8. Complaint Box

Serchhip Contact Directory

  1. Government Employees
  2. Village Council
  3. YMA

Departments in Serchhip

  1. Agriculture
  2. AH & Vety
  3. Co-Operation
  4. Deputy Commissioner
  5. Education
  6. Excise
  7. Fisheries
  8. Forest
  9. Health
  10. Horticulture
  11. I & PR
  12. LAD, UD&PA
  13. MCAB
  14. P & E
  15. PHE
  16. Police
  17. PWD
  18. RD
  19. Revenue
  20. SBI
  21. Sericulture
  22. Social Welfare
  23. Soil
  24. Supply
  25. Taxation
  26. Telecom (BSNL)
  27. Transport
  28. Treasury
  29. Village Council
  30. YMA

Other Important Links

  1. Governor
  2. Chief Minister
  3. Election
  4. DIPR, Mizoram
  5. Legislative Assembly
  6. MBSE
  7. MPSC
  8. Mizoram NIC
  9. Mizoram University
  10. Tourism

Other Districts

  1. Aizawl
  2. Mamit
  3. Lunglei
  4. Champhai
  5. Lawngtlai
  6. Saiha
  7. Kolasib

Serchhip District PIGRM - Rural Development Department, DRDA

District Rural Development Agency hi 21st June, 2000 a hawn a ni a. Project Director in awpin Deputy Commissioner, Serchhip District chu chairman a ni. DRDA office hnuaiah hian thawktu hran an awm a- womens’ wing, Account wing, Monitoring wing, Technical wing, General Administrative wing leh a dangte, Heng wing te hi Department-in a ruat Officer ten an enkawl a ni.

Ministry of Rural Department, New Delhi in miretehei chawikanna scheme hrang hrang (Centrally Sponsored Scheme) pawisa chu DRDA atangin BDO-ah pekchhuah thin an ni a. Heng Scheme hrang hrang enkawl leh thawhna kawngah DRDA chuan a khaikhawma, Planning, Monitoring leh Evaluation hna pawh a thawk nghal a ni. Heng bakah hian DRDA chuan Department chuan Department dangte nen thawhhona kawng a a khaikhawmna report , thlatin thawn chhuakin Scheme Accounts pawh enfel thin a ni.

List Of Officers (Go Top)


SL.NO DEPARTMENT ESTABLISHMENT NAME DESIGNATION SUBJECT INCHARGE CONTACT
Mobile Landline
1 DRDA HEAD
OFFICE
F.J.Liantluanga Project Director Over all in charge 9436147094 03838222141
2 Evelyn Lalhmangaihi Asst.Project Officer(M) Nodal Officer 9436151881  
3 BDO BLOCK
OFFICE
Malsawmtluanga BDO Serchhip RD Block 9862689748 03838222233
4 James Ronghaka Addl.PO MGNREGS 9863336276  
5 Ramthianghlimi Addl.PO MGNREGS 9862362565  
6 BDO BLOCK
OFFICE
K.Laltlawmlova BDO East Lungdar RD Block 9862738623 03831262326
7 Lalzarliana Addl.PO MGNREGS 875182670  

Hmalakna (Go Top)

Centrally Sponsored Scheme hrang hrang te hi tihlawhtling tura hmalak mek a ni.

1. Mahatma Gandhi National Rural Employment Guarantee Act ( MGNREGA ) : Hei hi India Sawrkar Flagship Programme kalpui mek a ni. Thingtlang mipuite dinhmun sawh nghehna tura ruahmanna niin a tum bulpui ber chu sawrkar kumkhat chhunga thingtlang mipuite ni 100 inhlawhna siam sak ani. Thingtlanga cheng,thiamna nei lo, hnathawh tur mamawh tawh phawt chuan Programma Officaer/BDO/Gram Panchayat (VC) te hnenah dilna siamin, an dilna hi a dik a pawm anih chuan hnathawhna tur JOB CARD siam sak thin an ni. Chutiang Job Card nei tawhte chuan Gram Panchayat (V/C) hnenah hnathawh tur dilin, an nin hnathawh tur chu MGNREGA sum kaltlangin an lo siam sak thin. Hna thawh zawh a nih veleh inhlawh mipakhat tan Rs129 (April thla atang chuan ` 136 ni tawh tura Govt. Gazzetted of India-in a tarlan) angin an hlawh Bank Account/ Branch Post Office-a, an remchanna ber hmunah dahsakin, mipuiten an remchan hunah an la chhuak thin a ni. Hnathawh tur hi kum tin November thlaah Gram Sabha – in a enfel hmasa vek thin a, heng a hnuaia tarlan hrang hrangte hi hnathawh theih dan te chu a ni.

(a) Tui khawl leh sengkhawmnaah
(b) Khawkheng laka invenna tura ramngaw siam leh humhalhnaah
(c) Tui kawng tha zawk siamna turin
(d) Tuikawng siamna tur te,Plantation, Horticulture leh Land Development ang chi ah te hian tlangmi an nih chuan hmalak sakna tur leh Land Reform tura hmalakna tura hmalakna hrang hrang a hlawkna teltu IAY leh BPL family an nih chuan.
(e) Tuikhur / Tuilak siamthat leh a enkawlna tur atan.
(f) Ram leilung tih hmasawn nan.
(g) Tuilian venna leh tuihawk luanna siamna atan
(h) In kalpawhna tha siam,hei hian a mamawh dan a zirin culvert pawh siam theih a ni a, Mahse MGNREGS Scheme duh dan ah chuan Cement Work hrim hrim awih a ni lo.
(i) Hna dang Central sorkar-in pawimawh a tih State sorkar nen inrawna thawh tur ang chi hna hrang hrangah te hian Village Level Vigilance and Monitoring Committee chuhnathawh dan tur kawhhmuha viltu atan ruat a ni.

2. Border Area Development Programme (BADP) : BADP kal tlangin ramri hrul a khuate tih changtlun nan hma nasa taka lain, Community Hall, Palyground, Library, Water Reservoir, Rest House, etc. a siam sak thin a. Hei bakah hian ei leh bar lakna kawng tam tak a laih sak tawh bawk a ni.

3. Indira Awaas Yajona ( IAY ) : Chhungkaw engemaw zat IAY kaltangin tanpuina pek a ni tawh a. Heng tanpuina dawng chhungkaw tin hnenah hian Rs 48,500/- in sak tanpuina pek ni in , In neisa chei that ngai te hnenah Rs15,000/- pek a ni bawk. Hmeithai leh mirethei mahnia in pawh nei zo lo ten he scheme kaltang hian mahni in ngei an lo neih theih phah a ni. He tanpuina sum hi dik tak leh anihna tur ang takin an hmang em tih chu office lamin a endik reng thin a ni.

4. Swarnjayanti Gram Swrozjar Yajona ( SGSY ) : A tum ber chu engemaw ti chhung atan mirethei BPL chunglam tanpuina pek hi a ni. SGSY hnuai hian ruahmanna mumal tak nena miretheite an mahni ke a an din chhuah theihna tura Self Help Group (SHG) din a, theih tawpa training pek a,tuaihriam leh an mamawh sum leh pai man tlam zawk a tanpuina pek te a huam a ni.

5. Rural Housing Scheme (RHS) : Rural Housing Scheme hnuaiah hian in nei lo mirethei ten chenna In an neih theih nan tanpuina pek thin a ni a. In chung tur Rangva pek thin an ni.

6. Social Education : He Scheme hnuaiah hian Community Hall sak hna hi hna pui ber a ni a.Khawtin ah Community Hall sak vek tum a ni. MUP building, Creche Centre leh YMA Hall te khaw thekht ah sak a ni bawk.

7. IWDP/IWMP : He Scheme hnuaiah hian Lo/huan neitute an ram mila, hlawkzawka an tharchhuah theih nan ruahmanna siam a ni

8. NLCPR : He Project hi chuan hna lian tham deuh pawh a huam thei a. Kawnglaih te,Tuilak, Community Hall sak etc. a huam a ni.

9. NRLM : National Rural Livelihood Mission (NRLM) hi SGSY thlakna tura ruahmanna a ni a. SGSY kal tlangin mirethei, mimal leh pawl (SHG) mahni intodelh tumte tanpuina sum bakah an hahchawlhna tur, an thil thar/siam chhuahte hralhna hmun tur leh training a mamawh angte a ngaihtuah sak thin.

10. LAB TO LAND : Lab to Land hi Scheme hrang hrang hre chiang a thawh tur a Bharat Nirman Volunter (BNRs) buatsaih tur a ni a. Heng Scheme MGNREGS,SGSY,PMGY,IAY,NRDWP & TSC, NSAP.IWDP,IWMP ah te hian a ni.

11. PYKKA : Kum 15 hnuai lam infiamna lama naupang talent nei thate he scheme hmang hian zawn chhuah a, an hmakhaw hai pui a ni. Serchhip District Rural Development hnuaiah hian block hnih a awm a, Serchhip Block Development Office leh E.Lungdar Block Development Office te a awm a, a chunga Rural Development Department hmalakna hrang hrang te hi mahni block ah a hnuai hming leh an phone num,ber tarlan ah hian zawhfiah theih reng an ni

Serchhip Block Development Office hmalakna hnuaiah hian heng khua te hi an awm (Go Top)


RURAL AREA

1 Chhingchhip ‘V’ 7 Thenzawl East 13 Khawbel 19 Lungpho 25 Sialhau
2 Chhingchhip ‘M’ 8 Thenzawl West 14 Khumtung 20 Hmunzawl 26 Thentlang
3 Baktawng 'T' 9 Buangpui 15 Keitum 21 Hualtu 27 Buhkangkawn
4 Baktawng ‘V 10 Neihloh 16 Bungtlang 22 Vanchengpui    
5 Hmawngkawn 11 Rullam 17 Thinglian 23 Vanchengte    
6 Thenzawl North 12 Hmuntha 18 Ngentiang 24 Hriangtlang    

URBAN AREA
1 Serchhip - I 5 Serchhip - V
2 Serchhip - II 6 New Serchhip
3 Serchhip - III 7 Chhiahtlang
4 Serchhip - IV  

Serchhip R.D Block Staff Position (Go Top)


SL. NO DESIGNATION NAME SUBJECT IN-CHARGE CONTACT
1 BDO Malsawmtluanga Nodal Officer 9862689748/ 03838 222233/ 226166/
222348 ( R )
2 H.A Zonunsanga Tlau IAY,SGSY,RHS,
NLCPR,Social Edu.
NRLM,PYKKA
9436758403
3 UDC Zoramsiama IWDP/IWMP
Social Education
9862003881/ 03838 -222224
4 UDC R.Remamwia RHS 9436376638
5 I/S L.T.Muana,Khiangte Block Statistic 9863371004
6 M/S Zorengpuii SGSY, NRLM 9612366466/ 03838-222011
7 G/S Lalthlengliani SECC 9436146842/ 03838 - 222017
8 G/S T.Lalmalsawmi IAY / IWDP 9436376177/ 9612033397
9 G/S R.Lalawmpuii SGSY 9089802848/
03838 - 222146
10 VLW Biakhmingthanga   9436146871
11 VLW Daniel Lalawmpuia   9612361775
12 Peon Lalrinawma   9862844286
13 Peon Zoramliana   9862811183
14 Peon Remsangzuala   8974637225

Serchhip R.D Block (Go Top)


SL. NO DESIGNATION NAME SUBJECT IN-CHARGE CONTACT
1 BDO Malsawmtluanga, MCS Nodal Officer 9862689748
2 APO James Ronghaka MGNREGA, Serchhip R.D Block 9863336276
3 APO Ramthianghlimi -do- 9862362565
4 Programme Asst. PB.Zokhumi -do- 9089284349
5 Technical Asst. C.Remsangpuii -do- 9862042766
6 Technical Asst. Lalhmingmawia -do- 9402518670
7 Account Asst. Francis Lallawmkima -do- 9862189508
8 Computer Asst. Lalkrosthanga -do- 9863222834
9 Computer Asst. Zorinsanga Ralte -do- 9862539255
10 VLAA Thuamliana -do- 9863336150
11 VLAA Lalhmingmawii Sailo -do- 9862385473
12 Helper Messenger Lalramdinfeli -do- 9862853993
13 VLAA Lalhmangaihzuali Serchhip I 9862860281
14 -do- Elizabeth Lalremruati Serchhip II 9612226626
15 -do- Chawngthansanga Serchhip III 9436146858
16 -do- Lalfakzuala Serchhip IV 9089284298
17 -do- Linda Zonunpari -do- 9612614942
18 -do- Rakil Zoremtluangi Serchhip V 8974286546
19 -do- Lalzuimawia New Serchhip 9863336074
20 -do- C.Lalbiaksangi -do- 8014227518
21 -do- Zoramliana Renthlei Chhiahtlang 8974558608
22 -do- Lalbiakdika -do- 8974558566
23 -do- Lalbiakhlui Thentlang 8731916158
24 -do- HD. Malsawmkima Chhingchhip V 9612226840
25 -do- Lalrosanga Chhingchhip M 9612871312
26 -do- Lalzamlova Lungpho 9863360923
27 -do- B.Lalzarzova Buangpui 9862429772
28 -do- V.Rothuama Thenzawl W 9863219476
29 -do- Vanlalchhuana Ralte -do- 9436765504
30 -do- Johny Laltanpuia Thenzawl E 9863348183
31 -do- R.Lalengzami Baktawng V 9612215964
32 -do- Rotharluaha Baktawng T 9862051006
33 -do- Zoramliana Keitum 9436708258
34 -do- Lalnunzira Hmunzawl/Thinglian 9863572563
35 -do- Hunlawmawma Neihloh 8014333159
36 -do- Lalawmpuia Bungtlang 8794140430
37 -do- R.Vanlalruati -do- 9863465409
38 -do- Lalthazuala Rullam 8014227862
39 -do- Lalhmingliani Vanchengpui 8014616506
40 -do- Hmingthansanga Hriangtlang 9862552144
41 -do- Jacob Zohruailiana Sailo Vanchengte 9612227743
42 -do- Richard Laltanpuia Khawbel 9612366493
43 -do- Vanlalfima Buhkangkawn 9436753477
44 -do- Lalrintluangi Thenzawl N  
45 -do- P.C Vanlaldiki Sialhau 9436761353
46 -do- Lalnunpuii Hualtu 9436761393
47 -do- SP Laldinmawia Hmuntha 9862241913
48 -do- Lalruatfela Khumtung 9862790345
49 -do- T.Lalthanpuii -do- 9612174640
50 -do- Lalmuanawmi Thenzawl 9863385993
51 -do- Lalhmachhuana Hmawngkawn 8014005052
52 -do- Vanlalzuali    

Complaint Box (Go Top)

COMPLAINT BOX pawh Office kawngkapui bulah dah a ni e.


EAST LUNGDAR, RURAL DEVELOPMENT BLOCK (Go Top)


SL. NO DESIGNATION NAME SUBJECT IN-CHARGE CONTACT
1 B.D.O K.Laltlawmlova Maintenance of Law & Order, Maintenance of office order and dicipline, Overall supervision of all staff and developmental works taken up by the block 03831-262326(O)
9862738623(M)
2 Assistant H.Lalramnghaka BADP, MPLAD, RTI, Socil Education, Training, Important Days, NLUP, Displinary Action, Detailment Order from Office, Order/Instruction from Government, Election, BDC, MLALAD, Assembly Question. 9863188876
3 Upper Divisional Clerk (U.D.C) F.Chuangliana IAY, Establishment, Pension, Service Book, PRS, Personal file of BDO 7308289575
4 Inspector of Statistics (I.S) Zirliana All Statistic Matters, SAAB, Block Boundaries/Buildings, Census, Property Return, Staff Position Report, Requirement of Furnitures, BPL 8014665440
5 Junior Extension Officer (JEO Vety) R.Thansanga SGSY, ACR/Confidential of Staff 9863466146 9862182705
6 Lower Divisional Clerk (LDC) C.Lalsangluaii Pay & Allowances, Budget Allotment, Reconciliation, Requirement of Fund, Monthly Expenditure Report, LPC, Revenue Receipt, Vehicle, Loan & Advances. 9612895161
7 Village Level Worker (VLW) C.Rohlira Deposit Linked Insuarances Schemes, GPF, HBA, HBA(LIC), Medical Reimbursement, Disaster Management, Natural Calamities, To performs field work as and when necessary. 9863644186
8 Village Level Worker (VLW) Zoramthanga To performs field works as and when necessary. 9863837283
9 Gram Sevika (G/S) C.Rodawli Diaries(Receipt & Issue), DWCRA/SGSY, Rainfall Data, Social Education. 8014532684
10 Junior Engineer (JE) H.Lalremsanga Block Plan, Supervision of Departmental Works, Preparation of Muster Rolls for Plan & Estimate 9436199396/
9863070279
11 Group D H.Chalthanga Peon 9612817945
12 Group D B.Sawinghinglova Chowkidar  
13 Group D Lalhruaichhuaha Peon 9856562801
14 Group D R.Lalremmawii Chokidar (Guest House) 8974946177
15 Driver Zodinthara Driver 8014447146
16 Additioanal Programme Officer (APO) Lalzarliana All matter relating to Mahatma Gandhi NREGA 8575182670
17 Account Assistant C.Biaksangzela Sanctions, Job Cards, Convergence, Social Audit, Training under Mahatma Gandhi NREGA 8974405199
18 Computer Assistant Laltanpuia MIS under Mahatma Gandhi NREGA, Maintenance of Block Level Website. 9862807992
19 Technical Assistant F.Lalchawiliani Plan & Estimate, Annual Shelf of Project, BNRGSK under Mahatma Gandhi NREGA 9862160507
20 Technical Assistant F.Lalhmingmawii Plan & Estimate, Annual Shelf of Project, BNRGSK under Mahatma Gandhi NREGA 9862752659
21 VLAA K.Lalmuanpuia To assist APO 9863358783
22 VLAA B.Ramnunmawia E.Lungdar 9862157768
23 VLAA Lalzarliana E.Lungdar 9863500104
24 VLAA Lalremchhunga Sailulak 9863524750
25 VLAA Lalfakzuala Leng 9863644327
26 VLAA Vanlalkima Mualcheng 9863334514
27 VLAA Lalbeiseia Chekawn 9863743383
28 VLAA Lalramhlui Sialsir 9612080051
29 VLAA Vantluangpuii Lungchhuan 9863514293
30 VLAA Lalnuntluangi N.Vanlaiphai 9863156828
31 VLAA Biakhmingmawii Bawktlang 9863427473
32 VLAA C.Laldinthara Piler 9863398127
33 VLAA JN Laltlankima Khawlailung 9863268923
34 VLAA Lalhunliana Khawlailung 9863187680
35 VLAA JF Lalnithanga Lungkawlh 9612133361
36 Messenger Lalhmangaihzuala To assist VLA 9612993337

Complaint Box (Go Top)


COMPLAINT BOX pawh Office kawngkapui bulah dah a ni e.